672
240436

BORDSPENDYL, empire, av Jonas Cederlund (hovurmakare i Stockholm 1799-1825).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Förgyllt och svärtat trä, samt mässing. Dekor av figurer mellan kolonner. Vitemaljerad urtavla märkt "Jon. Cederlund Stockholm". Höjd 43, längd 35 cm. Pendel medföljer.

Slitage, mässingsdekor senare. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.