645
236997

BORDSUR, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94). George III.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt. Beslag och sidohandtag av mässing. Försilvrad siffering. Med datumvisare och åtta klangskålar. Urtavla och urverk märkta "Eardley Norton London 1084". Höjd 47, längd 34 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Kröndekor saknas, försilvring ställvis sliten.

Proveniens

Inköpt omkring 1915 i Ryssland av säljarens farmors mor.

Eardley Norton var en av de skickligaste urmakarna i London under 1700-talets andra hälft. Hans astronomiska ur, automatiska ur med klockspel och kronometrar vann berömmelse. Han hade en betydande export till Skandinavien och Ryssland. Han levererade ur bl.a. till Georg III av England och Katarina II av Ryssland.