646
239219

BORDSUR, av David Lestourgeon. London, tidigt 1700-tal. Barock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Svärtat fodral. Beslag av förgylld mässing. Urtavla märkt "D Lestourgeon London". Urverk märkt "David Lestourgeon London" (mästare 1698-1731). Med datum. Spelverk med fem klangskålar. Höjd 40, längd 27 cm. Pendel medföljer.

Skador, dekordelar saknas, kompletteringar, senare pendelupphängning.