647
209999

BORDSUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-1794). Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Svartlackerad och bronserad med kinesiserande bladdekor. Fötter, handtag och knoppar av mässing. Höjd 50, längd 27 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Urtavlans måleri kompletterat.