644
210005

BORDSUR, av Jacobeus Markwick. England, tidigt 1700-tal. Queen Anne.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
420 000 SEK

Fanerad med valnöt. Beslag av mässing. Urverk märkt "Jacobus Markwick Londini". Med datumvisare. Höjd 33 cm (handle down), längd 25,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Senare pendelupphängning. Fanerlagningar.