643
209984

BORDSUR, av Daniel Quare and Stephen Horseman. England 1720-tal. George II.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Fanerat med ebenholts. Urtavla märkt "D: Quare S: Horseman LONDON" och numrerad "173". Urverk märkt "Dan: Quare Ste: Horseman London" och numrerat "173". Med datumvisare. Höjd 39,5, bredd 23,5 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Fodral med skador och lagningar.

Daniel Quare took Stephen Horseman as an apprentice in 1701 and Horseman was Free in 1709. Subsequently, probably circa 1718, the two entered into partnership. Quare died in 1724 and Horseman continued the business, using the same system of serial numbers, until he was made bankrupt in 1733.