636
235691

GOLVUR, av Markwick and Markham, London 1700-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Svartlackerat fodral med bronserad kinesiserande dekor. Urtavla märkt "Markwick & Markham LONDON". James Markwick, (verksam från 1692, död 1730) affärspartner med Robert Markham. Robert fortsatte rörelsen efter James död under deras gemensamma affärsnamn. Med datumvisare. Höjd 230 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Slitage.