637
210411

GOLVUR. England, omkring 1800.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Hörn med räfflade kolonnetter med korintiska kapitäl. Urtavla av mässing och försilvrad sifferring. Med månfaser. Pendel, tre lod och vev medföljer. H 242.

Försilvring sliten, sprickor.

Proveniens

Märkt på insida av dörr "Platens samling no 1" samt "C G Platen köpte denna klocka hos Titley i Bath 1910 för 25 pund".