638
223509

GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Polykromt måleri och bronserad. Snidad dekor av krönande tupp, mussel- och bladformationer. Vitmålad urtavla märkt "Daniel Trång Stjernsund" (urmakare 1807). Höjd 237 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Senare bemålning, skador, sprickor, senare urverk.