683
239460

SKEPPSKRONOMETER, Henri Motel (1786-1859), Horologer de la Marine, No 164. 1830-tal.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Försilvrad urtavla märkt "Hri Motel, hger de la Marine Rle, N 164". Urverket märkt "N 164 HRI MOTEL HGER DE LA MARINE RLE". Fodral av mahogny med skjutlucka och med beslag av mässing samt märkt med mässingsskylt ”N 164”. Urtavlans diam 8 cm. Fodralets höjd 13,5 cm. Nyckel medföljer.

Lådan med sprickor.

Proveniens

Bengt Fredins samling.