650
226823

BORDSUR, av Anders Forssman, Jönköping (f. 1690, d. 1767). Senbarock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Förgylld mässing. Försilvrad sifferring. Kvadratiskt på tassfötter. Urverk med gravyr och märkt "A: FORSSMAN JÖNKIÖPING". Längd 9,5, höjd 8 cm.

Fötter med kompletteringar och lagningar.