663
230126

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld brons, vit och gråblå marmor s.k. blue turquin. Altarformad sockel. Urhus mellan kolonner. Med symboler för Kärleken i form av duvpar, Amors pilbåge, rosenkrans och eldslågor. Vitemaljerad urtavla med månfas, märkt "Robert A Paris" (flertal urmakare med detta namn i Paris under 1700-talets andra hälft), "Phase de La Lune". Längd 31, höjd 44 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Emaljnagg vid nyckelhål, marmornagg.