662
231355

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Bisquit och förgylld brons. Krönande Amor, nedtill figurer. Längd 37 cm, höjd 48,5 cm. Nycklar och pendel medföljer.

Lagningar, skador. Urtavla med senare bemålning. Baksidans beslag saknas.

Proveniens

According to tradition; given to Axel von Fersen by Marie Antoinette, see Estate Inventory, then bought by the Merchant Per Olof Casparsson, then to his daugther who married Christer Hambus Mörner (1806-1876). Thence by descent.