605
233474

LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 620 - 4 360 EUR
2 740 - 4 560 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Stomme av mässing behängd med lövformade prismor. Mittstam med glas. Höjd 80, diam 48 cm.

Delvis senare prismor, lagningar, bristningar.