707
239290

FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Gjutjärn. Flodnymf med snäcka, sittande på klippformation beväxt med kaveldun. Märkt "J & C. G. BOLINDER STOCKHOLM". Höjd 122 cm.

Lagningar.

Proveniens

Sörmländsk herrgård.