708
239291

TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 060 - 3 500 EUR
3 230 - 3 690 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Gjutjärn. Mediciform. Reliefdekor av änglar och bladornerade hänklar. Märkt "J&CG BOLINDER STOCKHOLM". Höjd 87 cm.

Rost, sprickor, slitage.

Jämför urna på Sturehofs slott, Södermanland.