Vårens Klassiska 562

1556 föremål
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
504. BYRÅ. Stockhomsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
505. BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
507. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. TEBORD, med fajansbricka. Stralsund, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
514. BORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
518. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
520. FÄLLBORD, ett par. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
522. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
523. FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
524. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
526. SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
527. SALONGSBORD. Baltikum, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
528. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
530. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
531. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
532. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
534. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
536. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
537. KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
538. PIEDESTAL, empirestil, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
539. BORD. Barock, 1700- talets första hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
540. HIMMELSÄNG. Barock/barockstil, 1600/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
541. SÄNG OCH SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
544. BANKETTSOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
546. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
547. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
551. BERGERE. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
552. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
553. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
554. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
556. KARMSTOL. Gustaviansk, 1700-talets slut. Gripsholmsmodell.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
564. KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
566. KARMSTOLAR, fyra stycken. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
572. STOLAR, fem stycken. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
573. STOLAR, 2+2 st. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
574. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
580. SPEGLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
583. SPEGEL. Senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
584. RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
585. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
586. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
587. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
590. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
592. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
593. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
594. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
595. SPEGEL. Stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
597. SPEGEL. Sengustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. APPLIQUER, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
602. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
603. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Empirestil, omkring år 1900.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
604. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK