Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
777. TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
777. TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
460. Salomon Hofling, Man i blå justacorps.
460. Salomon Hofling, Man i blå justacorps.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1165. AMULETT, skuren jade. Tidigt 1900-tal.
1165. AMULETT, skuren jade. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
932. BEGRAVNINGSSKED, av Pehr Zethelius, Stockholm 1796.
932. BEGRAVNINGSSKED, av Pehr Zethelius, Stockholm 1796.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
918. BÄGARE, av Niclas Warneck, Karlstad 1742.
918. BÄGARE, av Niclas Warneck, Karlstad 1742.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
461. Carl Viertel, Man med kraschan.
461. Carl Viertel, Man med kraschan.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1436. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin,  Yongzheng (1723-35).
1436. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1563. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1563. KANNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
719. SPETSGLAS. Sverige, 1700-talets andra hälft.
719. SPETSGLAS. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1447. SÅSSNIPA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1447. SÅSSNIPA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
729. SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal.
729. SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1584. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1584. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1340. RÖKELSEKAR med LOCK, bergkristall. Qing dynastin.
1340. RÖKELSEKAR med LOCK, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1349. VAS med LOCK, rökkvarts. Kina, 1900-talets första hälft.
1349. VAS med LOCK, rökkvarts. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
831. SKRIN, filligran, okänd mästare, Vladikavkas tidigt 1900-tal.
831. SKRIN, filligran, okänd mästare, Vladikavkas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1218. DAMFICKUR, Frankrike. 1800-talets första hälft.
1218. DAMFICKUR, Frankrike. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1227. FICKUR, Urban Jürgensen & Sönner, Köpenhamn. Sent 1800-tal.
1227. FICKUR, Urban Jürgensen & Sönner, Köpenhamn. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1219. DAMFICKUR, Ulysse Nardin, Locle.
1219. DAMFICKUR, Ulysse Nardin, Locle.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
736. FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
736. FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1528. FIGURIN, keramik. Sen Qing dynastin.
1528. FIGURIN, keramik. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
904. VINSIL, av Melchior Faust, Göteborg 1800-tal.
904. VINSIL, av Melchior Faust, Göteborg 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1587. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1428. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1428. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1494. ASSIETTE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1494. ASSIETTE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1501. TEDOSA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1501. TEDOSA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1469. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1469. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1437. FAT, porslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1437. FAT, porslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1385. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1385. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1384. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1384. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1404. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1404. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1386. SPOTTKOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1386. SPOTTKOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1568. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1568. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1541. BOJAN, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1541. BOJAN, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
741. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.
741. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1399. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1399. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1396. SMÖRSNÄCKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1396. SMÖRSNÄCKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1397. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1397. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
846. CIGARETTETUI, av icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
846. CIGARETTETUI, av icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
451. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.
451. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
833. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
833. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1553. KAKEL/FLIS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1553. KAKEL/FLIS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1383. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1383. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1496. FAT, kompaniporslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1496. FAT, kompaniporslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
937. DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.
937. DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
117. Albert Theodor Gellerstedt, "Åhus".
117. Albert Theodor Gellerstedt, "Åhus".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1508. KOPP samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1508. KOPP samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1431. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1431. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
850. BÄGARE, glas. Ryssland, sent 1700-tal.
850. BÄGARE, glas. Ryssland, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
722. BÄGARGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
722. BÄGARGLAS, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1427. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1427. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1433. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1433. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
933. SILSKED, av Peter Pettersson, Christiana, Norge, 1798.
933. SILSKED, av Peter Pettersson, Christiana, Norge, 1798.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
746. FIGURIN, flintgods. 1800-tal.
746. FIGURIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
289. SEMIANTIKT TIBETANSKT SADELTÄCKE. 121 x 67 cm.
289. SEMIANTIKT TIBETANSKT SADELTÄCKE. 121 x 67 cm.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1261. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
1261. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1255. VAS, keramik. Ming dynastin.
1255. VAS, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
771. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
771. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
731. KALLSKÅLSKÅL med LOCK, fajans. Rörstrand 1700-tal.
731. KALLSKÅLSKÅL med LOCK, fajans. Rörstrand 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
735. FAT, fajans, Marieberg, 1700-tal. Ehrenreichs period.
735. FAT, fajans, Marieberg, 1700-tal. Ehrenreichs period.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
734. FAT, fajans, Rörstrand, 1700-tal.
734. FAT, fajans, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
763. FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.
763. FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
791. ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800.
791. ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
234. BRODERAD TAVLA, siden. 25 x 43 cm. Sverige omkring 1800.
234. BRODERAD TAVLA, siden. 25 x 43 cm. Sverige omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK