741
212794

TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En med datering 15/2 (17)68, målad polykrom dekor. Den andra med dekor i starkeldsblått med motiv av blommor. Diameter 24 cm.

Sprickor. Nagg. (2)

Proveniens

The blue and white plate from Björnstorps Castle in Skåne, Gyllenkrook.

The other with invenotry mark of Bengt Johansson Collection.