Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. SEMIANTIK KASHGAI. 200 x 131,5 cm.
254. SEMIANTIK KASHGAI. 200 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. SEMIANTIK GHOM. 190,5 x 134,5 cm.
245. SEMIANTIK GHOM. 190,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
1527. FIGURIN, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
150. John Bauer, "Vingmor".
150. John Bauer, "Vingmor".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1325. PENSELBAD, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
1300. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande modell.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Albert Theodor Gellerstedt, "Sjöbodar", Faludden, Gotland.
116. Albert Theodor Gellerstedt, "Sjöbodar", Faludden, Gotland.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1512. ASIETTE, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1512. ASIETTE, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1430. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1430. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1560. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1560. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
244. SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm.
244. SEMIANTIK DAGESTAN troligen. 209,5 x 93 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
886. SOCKERSKRIN, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1820. Empire.
886. SOCKERSKRIN, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1820. Empire.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
960. BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.
960. BROSCH, blå safirer med antikslipade diamanter, tot. ca 2 ct. 1880-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. RING, Cartier, guld.
1078. RING, Cartier, guld.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1451. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong, (1736-95).
1451. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
784. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
784. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1262. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
1262. SKÅL, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
787. KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.
787. KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1443. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1101. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1951.
1101. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1951.
Klubbat pris 
7 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
238. VÄST, siden. Höjd 105 cm. Kina omkring 1900, sen Qing.
238. VÄST, siden. Höjd 105 cm. Kina omkring 1900, sen Qing.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
159. JENS-FERDINAND WILLUMSEN, torrnål, sign o dat 1888/1895.
159. JENS-FERDINAND WILLUMSEN, torrnål, sign o dat 1888/1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.
458. Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1561. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1561. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
258. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 143 x 74 cm.
258. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 143 x 74 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
259. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
259. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
1304. PENSELSTÄLL, bambu. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
169. Nils Möllerberg, "Dansen".
169. Nils Möllerberg, "Dansen".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1485. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti.
1485. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1499. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1499. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
820. BÄGARE, möjligen av Alexander Matisyen, Moskva 1875.
820. BÄGARE, möjligen av Alexander Matisyen, Moskva 1875.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
192. Axel Petersson Döderhultarn, Tjur.
192. Axel Petersson Döderhultarn, Tjur.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1546. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1546. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
654. LYKTUR. England, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1578. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1580. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TERRIN med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
1423. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.
927. SKED med dubbel kerubknopp, av Jöns Ellerhusen, Stockholm 1691.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1542. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1542. KANNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1367. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
1359. VIKSKÄRM, fyrdelad. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
190. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke och ko.
190. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke och ko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1488. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1488. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
922. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.
922. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1778.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1418. VAS, porslin. Qing dynastin..
1418. VAS, porslin. Qing dynastin..
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1369. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
807. CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.
807. CHARKA, omärkt, Ryssland 1690-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
808. CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710.
808. CHARKA, omärkt, Ryssland 1700-1710.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
778. FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
778. FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1095. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal.
1095. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1940-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1522. URNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1362. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1362. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1375. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1375. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
1575. VAS, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1035. RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal.
1035. RING, W.A. Bolin, fem briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.
452. Elias Martin, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
470. GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.
470. GERRIT DOU, tillskriven. Kritteckning, otydligt signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
463. Egron Lundgren, Indisk flicka.
463. Egron Lundgren, Indisk flicka.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
1543. URNA med LOCK. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1577. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1577. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1549. SKÅL, porslin. Qing dynastin med sex karaktärers Ming mäke.
1549. SKÅL, porslin. Qing dynastin med sex karaktärers Ming mäke.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK