Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1271. KANNA, nefrit. Qing dynastin.
1271. KANNA, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
251. SEMIANTIK ISFAHAN. 231,5 x 139,5 cm.
251. SEMIANTIK ISFAHAN. 231,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
270. MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.
270. MATTA, semiantik Keshan. 201 x 134 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
271. SEMIANTIK/OLD KESHAN FIGURAL. 202 x 132,5 cm.
271. SEMIANTIK/OLD KESHAN FIGURAL. 202 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
269. MATTA. semiantik Keshan. 199,5x135.
269. MATTA. semiantik Keshan. 199,5x135.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
284. MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.
284. MATTA, semiantik Shirvan sannolikt. 313 x 153,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
118. Ivar Arosenius, Gud Fader i tronsal.
118. Ivar Arosenius, Gud Fader i tronsal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1466. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1466. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
138. Carl Skånberg, Trädgårdslandskap från Rom.
138. Carl Skånberg, Trädgårdslandskap från Rom.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
868. BÄGARE, av Ulrich Schnell, Augsburg 1660-tal.
868. BÄGARE, av Ulrich Schnell, Augsburg 1660-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
113. Endis Bergström, Klassrumsinteriör.
113. Endis Bergström, Klassrumsinteriör.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
669. BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1467. HANDFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1467. HANDFAT, porslin. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
631. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.
631. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
692. SMÖRASK med LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
919. BÄGARE, av Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
700. SÅSSNIPA, av Adolph Helledaij, Jönköping 1791.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1456. SERVISDELAR, 19 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong  (1736-95).
1456. SERVISDELAR, 19 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
186. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
186. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
184. Axel Petersson Döderhultarn, Betande ko.
184. Axel Petersson Döderhultarn, Betande ko.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
187. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
187. Axel Petersson Döderhultarn, Stående ko.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1288. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1333. VAS, pekingglas. Qing dynastin, 1800-tal.
1333. VAS, pekingglas. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
1287. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1535. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
1535. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1536. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
1536. FAT, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619) Swatow.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
699. KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.
699. KAFFEKANNA, av Hans Lagergren (1766-1801-08), Karlstad. Rokoko.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1439. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-1735).
1439. Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-1735).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
756. FIGURINER, två stycken, porslin.  Meissen, 1700-tal.
756. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1318. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
1292. BODHISATTVA, förgylld brons. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
1588. PILGRIMSKRUS, porslin, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
525. SPELBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
359. August Jernberg, Dressyr.
359. August Jernberg, Dressyr.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
250. SEMIANTIK ISFAHAN. 210,5 x 139 cm.
250. SEMIANTIK ISFAHAN. 210,5 x 139 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1450. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1450. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1504. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. SEMIANTIK KESHAN. 199 x 132 cm.
266. SEMIANTIK KESHAN. 199 x 132 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
1266. Rökelsekar, tripod. Ming dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
1259. FIGURIN, lergods. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
844. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.
844. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
365. Carl d'Unker, Köksinteriör med gitarrspelande kvinna.
365. Carl d'Unker, Köksinteriör med gitarrspelande kvinna.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698. BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.
698. BORDSOBELISK, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
702. BRASGALLER. Frankrike, 1800 talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
240. ANTIK SILKE ANATOL. 181 x 126 cm.
240. ANTIK SILKE ANATOL. 181 x 126 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
584. RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal.
584. RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
260. OLD SILKE KESHAN/GHOM. 201 x 140 cm.
260. OLD SILKE KESHAN/GHOM. 201 x 140 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1231. FICKUR, Breguet et fils, kvartsrepeter. 1800-talets andra hälft.
1231. FICKUR, Breguet et fils, kvartsrepeter. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
268. MATTA, semiantik Täbris sannolikt. 209,5 x 137.
268. MATTA, semiantik Täbris sannolikt. 209,5 x 137.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
878. CHOKLADKANNA, av Johann Joachim Krusemann, Riga 1768-1780.
878. CHOKLADKANNA, av Johann Joachim Krusemann, Riga 1768-1780.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
898. SÅSTERRIN, Dublin 1803.
898. SÅSTERRIN, Dublin 1803.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
835. CIGARETTETUI, av Nikolaj Sverev, Moskva 1896-1908.
835. CIGARETTETUI, av Nikolaj Sverev, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
834. PILLERDOSA, okänd mästare, Moskva 1896-1908.
834. PILLERDOSA, okänd mästare, Moskva 1896-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1211. FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.
1211. FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
466. Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.
466. Vy från Sydostasien, möjligen Indonesien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
457. Johan Tobias Sergel, Putti.
457. Johan Tobias Sergel, Putti.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
267. SEMIANTIK KESHAN. 211 x 138 cm.
267. SEMIANTIK KESHAN. 211 x 138 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
4. Esther Kjerner, "Från Järvafältet".
4. Esther Kjerner, "Från Järvafältet".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
283. SEMIANTIK SHIRVAN. 307,5 x 149 cm.
283. SEMIANTIK SHIRVAN. 307,5 x 149 cm.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1492. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1492. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1434. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1434. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1493. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1493. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1576. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
1576. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1424. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1424. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
786. PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal.
786. PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1209. FICKUR, ankargång, savonett, sent 1800-tal.
1209. FICKUR, ankargång, savonett, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
265. MATTA, semiantik Keshan, sannolikt Dabir. 215x143.
265. MATTA, semiantik Keshan, sannolikt Dabir. 215x143.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
278. ANTIK MARESALI. 176,5 x 126,5 cm.
278. ANTIK MARESALI. 176,5 x 126,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
358. Nils Andersson, Gubbe säljande fastlagsris.
358. Nils Andersson, Gubbe säljande fastlagsris.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
459. Domenico Bossi, "Carolina Susanna Oxelgren" (1773-1802).
459. Domenico Bossi, "Carolina Susanna Oxelgren" (1773-1802).
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1264. STEMCUP, keramik. Ming dynastin (1368–1644).
1264. STEMCUP, keramik. Ming dynastin (1368–1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
340. Carl Johan Fahlcrantz, Kung Beles gravhög vid Balestranden.
340. Carl Johan Fahlcrantz, Kung Beles gravhög vid Balestranden.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1250. URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).
1250. URNA, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e. Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1249. RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1249. RÖKELSEKAR, keramik. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
153. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
153. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1432. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1432. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1279. FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin.
1279. FIGURIN/HÄNGE, jade. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK