1211
232471

FICKUR, Gustav Adolph Adamson. Paris, 1700-talets slut.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

18k guld. Cylindergång och dumb (stum) repeter. Urtavla märkt "Adamson Millenet". Urverk märkt "Adamson Millenet A PARIS". Diam 39 mm.

Urtavla med nagg och sprickor.

Tilläggslista

Cylindergång och dumb (stum) repeter.

Proveniens

Christina Charlotta von Stedingk (född von Schwerin) 1721-89. Därefter fältmarskalk Curt von Stedingk.

Gustav Adolph Adamson (född 1746), son till Gottfried Adamson d.ä., urmakare i Karlskrona. Gustav Adolph var lärling i Stockholm 1765, etablerade sig i Paris 1773, utsågs till fransk hovurmakare 1791. Han var fortfarande bosatt i Paris 1813.