Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1538. SKÅLFAT, ett par, porslin.
Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1538. SKÅLFAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
194. Axel Petersson Döderhultarn, Dödskalle med benknotor.
194. Axel Petersson Döderhultarn, Dödskalle med benknotor.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1350. FIGURIN, rökkvarts. Sen Qing dynastin.
1350. FIGURIN, rökkvarts. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1345. FIGURIN, bergskristall. Kina, tidigt 1900-tal.
1345. FIGURIN, bergskristall. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1489. VAS, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
1489. VAS, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
1278. BÄLTESSPÄNNE samt PLAKETT, jade, pärlor samt agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
523. FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ).
523. FÄLLBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813 ).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
797. GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
797. GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1151. RING, Bulgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct och onyx.
1151. RING, Bulgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct och onyx.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
901. SÅSSKÅL på fat, av Isaac Sandbeck, Stockholm 1819.
901. SÅSSKÅL på fat, av Isaac Sandbeck, Stockholm 1819.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1388. URNA, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
1388. URNA, porslin. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1389. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1389. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
852. TEDOSA med LOCK, glas, Ryssland 1800-tal.
852. TEDOSA med LOCK, glas, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
246. ANTIK GÖRDES. 228,5 x 156 cm.
246. ANTIK GÖRDES. 228,5 x 156 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
293. ANTIK TÄBRIS. 178 x 127 cm.
293. ANTIK TÄBRIS. 178 x 127 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1049. ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.
1049. ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1212. FICKUR, spindelur med centralsekund och kalender, guld, tidigt 1800-tal.
1212. FICKUR, spindelur med centralsekund och kalender, guld, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1225. FICKUR, Urban Jürgensen, Köpenhamn. Duplexgång. Tidigt 1800-tal.
1225. FICKUR, Urban Jürgensen, Köpenhamn. Duplexgång. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1224. FICKUR, Fredrik Jürgensen, Köpenhamn. Cylindergång. Tidigt 1800-tal.
1224. FICKUR, Fredrik Jürgensen, Köpenhamn. Cylindergång. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1215. DAMFICKUR, spindelur, Berthoud, Paris. Ca 1820.
1215. DAMFICKUR, spindelur, Berthoud, Paris. Ca 1820.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1462. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
1462. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
671. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
671. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
468. Donato Creti Tillskriven, Bebådelsen.
468. Donato Creti Tillskriven, Bebådelsen.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
825. SKÅL på fot, Jakob Wiberg, Moskva 1831.
825. SKÅL på fot, Jakob Wiberg, Moskva 1831.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
273. SEMIANTIK KIRMAN. 210 x 122 cm.
273. SEMIANTIK KIRMAN. 210 x 122 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
1286. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1403. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1403. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
855. TALLRIK, porslin. Ryssland 1800-tal.
855. TALLRIK, porslin. Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1327. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1327. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1476. VAS, Qing dynastin med sigillmärke.
1476. VAS, Qing dynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
587. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
705. SPANJOLETTER, fyra stycken. 1800-tal.
705. SPANJOLETTER, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1510. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1510. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1511. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1511. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1498. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1498. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1426. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin,  Yongzheng (1723-35).
1426. KOPP, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1353. PENSELBAD, agat. Qing dynastin.
1353. PENSELBAD, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1372. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1372. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1257. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin, 1500-tal.
1257. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1429. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1429. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1415. VAS, porslin. Qing dynastin troligen Qianlong (1736-95).
1415. VAS, porslin. Qing dynastin troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1509. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1509. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1161. RING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct. Sent 1800-tal.
1161. RING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1090. BROSCH, ametist med rosenslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. Ca 1905.
1090. BROSCH, ametist med rosenslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. Ca 1905.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1251. RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).
1251. RÖKELSEKAR, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
959. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.01 ct.
959. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 1.01 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. ANTIK TÄBRIS. 176 x 125,5 cm.
292. ANTIK TÄBRIS. 176 x 125,5 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. Johan Tobias Sergel, Studie till ett fundament.
455. Johan Tobias Sergel, Studie till ett fundament.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Carl Johan Fahlcrantz, Fortunadalen, Norge.
341. Carl Johan Fahlcrantz, Fortunadalen, Norge.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
349. Joseph Magnus Stäck, Utsikt över Florens.
349. Joseph Magnus Stäck, Utsikt över Florens.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. Per Daniel Holm, Fjällandskap, troligtvis från Jämtland.
350. Per Daniel Holm, Fjällandskap, troligtvis från Jämtland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
462. Egron Lundgren, "Från en tjurfäktning i Spanien".
462. Egron Lundgren, "Från en tjurfäktning i Spanien".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1435. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1435. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1483. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti.
1483. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1335. PENSELBAD, pekingglas. Qing dynastin, med sigillmärke.
1335. PENSELBAD, pekingglas. Qing dynastin, med sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1471. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1471. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
762. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.
762. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1342. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Qing dynastin.
1342. FIGURINER, tre stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1341. FIGURINER, två stycken, bergkristall. Qing dynastin.
1341. FIGURINER, två stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1562. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1562. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1313. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1534. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
1534. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1377. PENSELBAD, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1377. PENSELBAD, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
1306. VRISTSTÖD, två stycken, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
704. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1332. FAT, lack. Qing dynastin.
1332. FAT, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1477. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1477. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
1299. BUDDHA, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869. BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.
869. BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1393. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1393. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK