843
222287

MINNESJETONG, guld 'en deux couleurs' och emalj, ostämplad, Ryssland 1900-talets början.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Texten runt jetongen: Till minne av Allryska utställningen och kongressen av mjölkproducenter 1899. Texten över den centrerade bikuban: Det nyttiga. Frånsidan med graverat namn.

Proveniens

John Bernström (1848-1925). Industriman, företagsledare och riksdagsman. Han var verkställande direktör i AB Separator 1887-1916 som bl a hade mycket affärer i Ryssland.