Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
842
222284

MINNESJETONG, guld 'en trois couleurs' och emalj, ostämplad, Fabergé, 1900-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Minnesjetong för 25 års jubileet av handelshuset A. A. Trapani Odessa 1880-1905.

Proveniens

John Bernström (1848-1925). Industriman, företagsledare och riksdagsman. Han var verkställande direktör i AB Separator 1887-1916 som bl a hade mycket affärer i Ryssland.

Aleksej Aleksandrovich Trapani född i Odessa 1858 var ägare till bl. a ett rederi (turist och handelsbåtar).