842
222284

MINNESJETONG, guld 'en trois couleurs' och emalj, ostämplad, Fabergé, 1900-talets början.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Minnesjetong för 25 års jubileet av handelshuset A. A. Trapani Odessa 1880-1905.

Proveniens

John Bernström (1848-1925). Industriman, företagsledare och riksdagsman. Han var verkställande direktör i AB Separator 1887-1916 som bl a hade mycket affärer i Ryssland.

Aleksej Aleksandrovich Trapani född i Odessa 1858 var ägare till bl. a ett rederi (turist och handelsbåtar).