Arne Jones E1299
659
230737

BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800. "Au Sauvage, L'Amerique".

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 200 - 19 000 EUR
16 300 - 21 700 USD
Klubbat pris
225 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Symboliserande Amerika. På urhuset sittande kvinnlig jägare med foten på en alligator. Vitemaljerad urtavla märkt "à Paris". Längd 38, höjd 48 cm.

Ett örhänge saknas, palmkvistar med skador, patinering med ställvis slitage.

Förlagan från 1799 till bordspendylen finns bevarad i Paris, Bibliothègue Nationale, Cabinet des Estampes (Le 30 fol.), avbildad sid. 30 La Pendule au "Nègre" 29 avril-12 juin 1978, Saint-Omer, Musée de lÉ Hotel Sandelin, samt i Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del 1, sid 381. Niehüser, Elke, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlika bordspendyler sid. 147-148.

Européernas fascination av främmande kontinenter tog sig olika uttryck i konsten under 1700-talet. Inom litteraturen med Jean-Jacques Rousseau i spetsen blommade exotismen och föreställningen om den "goda vilden". De civilisationströtta romantikerna drömde om det ursprungliga ideala naturtillståndet, som de trodde sig finna hos Afrikas och Amerikas ursprungsbefolkning. Under 1700-talets slut och 1800-talets början tillverkades en rad olika bordspendyler på detta tema med mörkpatinerade figurer som ofta skildrades i olika arbetssituationer som förknippades med den världsomspännande handeln. Auktionens bordspendyl med en kvinnlig jägare ansluter sig även till en europeisk tradition i konsten att avbilda jaktgudinnan Diana, fast här, som indian i fjäderskrud.