667
234174

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld brons. Sädesgudinnan Ceres sittande på runt urhus. Sockel med parställda drakar och fontäner. Längd 40, höjd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Senare urtavla, ställvis sliten förgyllning, ett dekorelement saknas,