748
210659

SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor med 'Laub und Bandelwerk' i järnrött, purpur och guld. Centrala motiv av handelsscener omgivna av kakiemondekor. Höjd 7,5 cm, diameter 14,5 cm.

Slitage.