826
231004

TERRIN med LOCK samt STÄLL, av Gotthard Stang, St Petersburg 1818. Kontrollmästare Alexander Jashinkov.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval med uppsvängda, bladornerade hänklar. Delvis godronnerat liv och lock, krönande kotteknopp. Längd 55 cm, terrinens vikt 6 kg.

Samtida ställ av pläter. Slitage.

Proveniens

Vapnet på terrinen för grevliga ätten Graf von Beroldingen. Vapnet på stället för grevliga ätten von Medems.