859
228106

BORDSUPPSATS. Troligen Ryssland, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. På lejontassar, genombruten sarg med dekor av vindruvsklasar. I mitten stående putto. Diameter 32,5 cm, höjd 31 cm.
3 karaffer och 10 glas. Slipad dekor. Glasdelarna troligtvis ryska ca år 1900.

Nagg, slitage