863
238523

DRUVPOKAL, av Nicolaus Jung, Nürnberg (verksam 1595-1609).

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 390 - 6 590 EUR
4 660 - 7 000 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Förgylld. Cuppan driven i bucklor. Skaft i form av vinstock med klättrande mansfigur. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av urna med bukett, en s.k. "schmeck". Höjd 30,5 cm, vikt 323 g.

Buketten och de klippta bladen med skador, bristningar.

Nürnberger Goldschmiedekunst, stämpel nr MZ0409