864
220340

AKLEJAPOKAL, av Nicolaus Jung, Nürnberg (verksam 1595-1609).

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 640 - 3 080 EUR
2 800 - 3 270 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Förgylld. Aklejaformad cuppa, lock och fot driven i bucklor med knäckar. Balusterskaft, upptill och nedtill med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Krönt av en s.k. "schmeck". Höjd 35 cm, vikt 452 g.

Nedminskad lockknopp, cuppans botten lagad, bladen med skador, bucklor.

Nürnberger Goldschmiedekunst, stämpel nr MZ0409