Madeleine Pyk – en samling F769
867
238506

DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld. Cylindrisk, bukig på helslagen fot. Livet drivet i bucklor. Tudelat tumgrepp. Höjd 14 cm, vikt 460 g.

Obetydliga bucklor.

Seling III, stämpel nr 1669c