869
232165

BÄGARE, av Hans Wolf Hager, Nürnberg 1660-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Förgylld, fotlös med driven och ciselerad dekor av tulpaner. Höjd 8,5 cm, vikt 96 g.

Mynningskanten med liten bristning.

Nürnberger Goldschmiedkunst, stämpel nr MZ0309/BZ21