895
227337

LJUSSTAKAR, ett par, snarlika av Gustaf Möllenborg Stockholm 1895 och Jacob E. Torsk, Stockholm 1893. Gustaviansk stil.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Kannelerade kolonnskaft på rund fot, pärlstav. Urnformade ljuspipor. Även ljushattarna med stämplar. Höjd 30 cm, vikt 1 463 g. (2)

Slitage.