309
244055

BJÖRN TRÄGÅRDH & NILS FOUGSTEDT, bord med tennskiva, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tennskiva med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, benställning av svärtat trä.
Längd 46 cm, bredd 26 cm, höjd 45 cm.

Slitage, repor, ursprungligen del av satsbord.

Svenskt Tenns katalog 1931, modellnummer 423.