Arne Jones E1299
310
247348

BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtöljer, 1 par, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modellnummer 124, sekundär svart klädsel, pärlspik av mässing, stomme av bok.

Slitage, fläckar, renoverade (2).

Modellen utställd på Röhsska museet i Göteborg 1933.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1931, "Möbler", modellen avbildad s 12.
Red. Otto Schulz, "Tidskriften BOET " 1931, s 222.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Svenskt Tenn, Josef Frank och Estrid Ericson, En Konsthistorisk studie", Stockholms universitet, höstterminen 1985, avbildad med originalklädsel, s 49.