314
257245

ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
15 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn, reliefdekor av ansikten, signerad A. Petrus på livet samt stämplad med änglamärket SVENSKT TENN, STOCKHOLM A10. Höjd 19 cm.

Fläckar.

Marie Rehnberg, "Anna Petrus Skulptör och Industrikonstnär", Signum 2009, en tidig modell avbildad sid 97.