315
238564

NILS FOUGSTEDT, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn, locket med reliefdekor av scener ur Noaks Ark. Stämplat med änglamärket Svenskt Tenn E8. Längd 24,5, bredd 13,5, höjd 10 cm.

Skadat gångjärn, slitage.

Firma Svenskt Tenn, katalog, Stockholm 1930. Snarlik modell 601 avbildad.