316
244053

BJÖRN TRÄGÅRDH/ROLAND KEMPE, bord med tennskiva, 1931, sannolikt Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Benställning av svärtad björk, tennskiva med graverad dekor av klipplandskap, segelfartyg, väderkvarn m.m. Skivan signerad Roland Kempe 31. Diameter 62 cm, höjd 53,5 cm

Slitage, repor.

Bordet formgivet av Björn Trägårdh. Trägårdh och konstnären Roland Kempe var goda vänner. Möjligen är detta resultatet av ett enstaka samarbete.
Roland Kempe (Sverige) 1907-1991.