348
236383

JOSEF FRANK, sekretär, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell nr 1036, fanerad med tujarot och mahogny, benställning av valnöt och betsad bok, fronten med nio lådor och skrivklaff, inredning med fyra små lådor och dokumentfack, hög benställning, knoppar och draghandtag av mässing. Höjd 123 cm, bredd 120 cm, djup 42 cm.

Nyckel medföljer. Skador, slitage, senare inre belysning.

Red. Gotthard Johansson, "Josef Frank och Svenskt Tenn", Nationalmusei utställningskatalog nr 188. Modellen specialbeställdes troligen ursprungligen för kunds räkning redan år 1936, kom i produktion först år 1940.
Se Bukowskis moderna katalog nr 503, 1997, katalognummer 772. Den sekretären av pyramidmahogny var signerad av Josef Frank själv år 1936