356
243873

JOSEF FRANK, skåp "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 490 - 7 320 EUR
5 810 - 7 740 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs/ Lindmans flora. Inredning av hyllplan med fack. Höjd 148,5 cm, bredd 120,5 cm, djup 42,5 cm.

Skador, slitage. Ej ursprunglig nyckel medföljer.

Modellen formgiven år 1937. De första åren gjordes skåpet utan träfodring runt låset.