432
260907

OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
64 000 SEK

Bemålat trä i olivgrönt, stiliserad bronserad bladdekor samt lister i relief, sekundär naturfärgad linneklädsel med pärlspik av mässing. Längd 67,5, bredd 36, höjd 63,5 cm.

Obetydligt slitage.

Tilläggslista

Ytan restaurerad/The surface restored.

Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid
Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.