432
260907
OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal.

Bemålat trä i olivgrönt, stiliserad bronserad bladdekor samt lister i relief, sekundär naturfärgad linneklädsel med pärlspik av mässing. Längd 67,5, bredd 36, höjd 63,5 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 618 - 3 141 EUR

Klubbat pris:
64 000 SEK
Tilläggslista

Ytan restaurerad/The surface restored.

Övrigt

Arkitekt Otar Hökerberg (1882-1960).
Hökerberg var från år 1913 arkitekt vid
Överintendentsämbetet, (inom kyrkoväsendet) och ansvarade för renovering och tillbyggnad framför allt av kyrkobyggnader och herrgårdar i början på 1900-talet.