461
260911

SVEN MARKELIUS, stol, Stockholms Nya Järnsängsfabrik, ca 1930.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
12 500 SEK

Förnicklat stålrör och brunt läder.

Skador, fläckar.

Proveniens

Arkitekt Mogens Mogensen.

Modellen presenterades på Stockholmsutställningen 1930.