Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
405. CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal.
405. CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
407. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm.
407. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm.
408. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
409. CARL MALMSTEN, skrivbord "Ståndare".
409. CARL MALMSTEN, skrivbord "Ståndare".
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
412. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
412. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
414. AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
414. AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
416. AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet,  Göteborg.
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
419. Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
422. CARL MALMSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet ca 1928.
422. CARL MALMSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet ca 1928.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. CARL MALMSTEN, skåp "Island".
423. CARL MALMSTEN, skåp "Island".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. PEDER CLASON, akvarell.
426. PEDER CLASON, akvarell.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
427. CARL HÖRVIK, fåtöljer, 1 par, Stockholm 1920.
427. CARL HÖRVIK, fåtöljer, 1 par, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. TURE RYBERG, taburett, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala ca 1923.
430. TURE RYBERG, taburett, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala ca 1923.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
431. NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal.
431. NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
432. OTAR HÖKERBERG, tillskriven,  taburett, Sverige 1920-tal.
432. OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
433. OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal.
433. OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
434. CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk.
434. CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
435. CARL HÖRVIK, taburetter, 2 st snarlika, ca 1924-1925.
435. CARL HÖRVIK, taburetter, 2 st snarlika, ca 1924-1925.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
437. OLOF AHLBERG, skulptur,
437. OLOF AHLBERG, skulptur,
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
438. MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB.
438. MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
440. OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931.
440. OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
441. CARL HÖRVIK, kabinettskåp, Stockholms Hantverksförening, 1927.
441. CARL HÖRVIK, kabinettskåp, Stockholms Hantverksförening, 1927.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
442. KARL HULTSTRÖM, skulptur,
442. KARL HULTSTRÖM, skulptur,
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
443. KARL HULTSTRÖM, skulptur,
443. KARL HULTSTRÖM, skulptur,
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
444. AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928.
444. AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
445. SUNE BÄCKSTRÖM, väggspegel, Sverige 1920-30-tal.
445. SUNE BÄCKSTRÖM, väggspegel, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
446. SUNE BÄCKSTRÖM, jardinjär, Sverige 1920-30-tal.
446. SUNE BÄCKSTRÖM, jardinjär, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
447. SUNE BÄCKSTRÖM, kandelabrar, ett par, Sverige 1920-30-tal.
447. SUNE BÄCKSTRÖM, kandelabrar, ett par, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
449. Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, skulptur.
449. Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, skulptur.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
450. AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927.
450. AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
454. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927.
454. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna  Bodafors 1930.
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
459. IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal.
459. IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
461. SVEN MARKELIUS, stol, Stockholms Nya Järnsängsfabrik, ca 1930.
461. SVEN MARKELIUS, stol, Stockholms Nya Järnsängsfabrik, ca 1930.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
462. AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929.
462. AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
463. UNO ÅHRÉN, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1931.
463. UNO ÅHRÉN, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1931.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
465. ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1928.
465. ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1928.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
466. AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.
466. AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. Sylvia Stave, SYLVIA STAVE, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1934.
467. Sylvia Stave, SYLVIA STAVE, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1934.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
468. BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930.
468. BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
470. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
470. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
472. GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, askar, 6 st. Stockholm 1934.
472. GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, askar, 6 st. Stockholm 1934.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
473. Estrid Ericson, ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1948.
473. Estrid Ericson, ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1948.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. ESTRID ERICSON, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950.
474. ESTRID ERICSON, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
475. ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1950.
475. ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1950.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
476. NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930.
476. NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
477. NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508.
477. NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
479. AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.
479. AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
480. UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma  Svenskt Tenn, 1930-talets början.
480. UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, 1930-talets början.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932.
481. SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
482. GEORG JENSEN, praktskål, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver,
482. GEORG JENSEN, praktskål, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver,
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
484. GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000,
484. GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000,
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. GEORG JENSEN, fiskserveringsbestick, 1 par,  Köpenhamn 1917-19,
486. GEORG JENSEN, fiskserveringsbestick, 1 par, Köpenhamn 1917-19,
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
487. GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1918.
487. GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1918.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
490. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1919-27, sterling,
490. GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1919-27, sterling,
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
492. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen,  Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
492. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
493. JOHAN ROHDE, skål på fot, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,
493. JOHAN ROHDE, skål på fot, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
494. JOHAN ROHDE, fat, "Konge/Acorn" Georg Jensen 1933-45,
494. JOHAN ROHDE, fat, "Konge/Acorn" Georg Jensen 1933-45,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
495. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.
495. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
496. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.
496. JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
498. HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling,
498. HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling,
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
499. GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.
499. GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
501. HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 76 delar, "Pyramid", Georg Jensen, 1945-77.
501. HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 76 delar, "Pyramid", Georg Jensen, 1945-77.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
502. HARLD NIELSEN, bestick, 22 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1925-77.
502. HARLD NIELSEN, bestick, 22 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1925-77.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
504. SIGVARD BERNADOTTE, kuverttallrikar 16 st, Georg Jensen, 1945-1977,
504. SIGVARD BERNADOTTE, kuverttallrikar 16 st, Georg Jensen, 1945-1977,
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK