467
261787

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

SYLVIA STAVE, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1934.

Tenn, rund knopp med dekor av ansikte i relief, spegel i locket, sammetsklädd insida. Stämplad CGH GARANTERAT SVENSKT TENN. Diameter 14,5 cm.

Repor.

Hedqvist, Jacobson, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004 , avbildad sid 104.

Formgivare