477
261805

NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
3 600 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn med stiliserad reliefdekor av naken figur, växter och sol. Signerad NF. Längd 23 cm.

Spegelglaset anlupet.

Hedqvist, Jacobson, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004, avbildad sid 41.