476
261752

NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
2 600 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn, svärtat trähandtag, blomsterknopp. Bestående av kanna, burk med lock, gräddkana samt sockerskål. Stämplade med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM D8. Höjd 4,5-12 cm. En gräddkanna medföljer.

Slitage.(4)

Firma Svenskt tenn, katalog, Stockholm 1930, avbildad nr 952.