488
257601

GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

12 soppskedar
12 matgafflar
11 matknivar
12 lunchgafflar (något kortare)
12 lunchknivar
6 dessertskedar
12 dessertgafflar ( en avvikande, äldre)
12 kräftknivar
12 salladsgafflar
11 salladsknivar
12 glasskedar
12 kakgafflar
12 kaffeskedar
6 mockaskedar
1 pastejspade
1 dito med hornblad (skadat)
2 olika stora serveringsskedar
3 påläggsgafflar
2+1 saltsked
1 par små salladsbestick
1 sillgaffel
1 flasköppnare
1 strösked
3 + 1 mindre serveringsskedar

Smärre skador och slitage, bucklig matkniv.(173)

Tilläggslista

Totalt antal delar 173.
2 olika stora serveringsskedar ingår ej 3.

Modellen formgiven av Georg Jensen 1913.