465
261760

ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1928.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn, mässing och grönglaserat stengods från Kina. Stämplad med änglamärket, SVENSKT TENN STOCKHOLM B8. Höjd 22 cm.

Glasyrkrackelyrer.

Hedqvist, Jacobson, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004 , avbildad sid 66.